Zhodnocení dvou let Horizontu Evropa
Fri Feb 03 15:29:52 CET 2023
Program Horizont Evropa vstupuje do třetího roku své existence a nejnovější statistiky nabízejí pohled na to, jak EU vynakládá prostředky ve výši 95,5 miliardy € na výzkum.
Jakkoli k přečtení doporučujeme celý článek v originále zde nebo v českém a zkráceném překladu zde, který vychází z nejnovějších dat, a zejména všechny grafy v něm obsažené, některé poznatky jsou zásadní:
- úspěšnost se v prvních dvou letech zvýšila z 12% v Horizontu 2020 na 16% v prvních dvou letech HE
- účast britských univerzit, které vždy patřily k nejvíce "inkasujícím", klesla o polovinu v důsledku Brexitu, respektive nepřidružení k Horizontu Evropa - tato skutečnost však, kromě dopadů čistě ekonomických, má i dopad na vědu jako takovou, britští vědci a univerzity opravdu patří ke špičkovým
- míra úspěšnosti podávání projektů tzv. WIdening zemí (zejména postkomunistické země, ale také Malta, Kypr a Portugalsko) se srovnala s tou zemí tzv. sedmadvacítky, s tím, že nejvyšší dosahuje Slovensko a Litva, téměř stejné jako Belgie (více o srovnání míry úspěšnosti v programu Horizont 2020 a Horizont Evropa si můžete v angličtině přečíst tady)
- navzdory pokroku v úspěšnosti činí celkový podíl zemí "Widening" na vyplaceném rozpočtu stejný jako Německa
Foto: Pixabay