Zahlavi

Vztahy EU a Číny: omezování přístupu Číny k evropským výzkumným grantům?

Fri Aug 25 12:30:44 CEST 2023

Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová potvrdila, že Evropská komise změní pravidla programu Horizont Evropa tak, aby odrážela hodnocení Bruselu, že čínští telekomunikační giganti Huawei a ZTE jsou "vysoce rizikoví". Toto prohlášení navazuje na obavy, že z financí EU těží čínská armáda a vojenský výzkum.

Nejnovější článek o výzkumných vztazích EU s Čínou v časopise Science-Business uvádí, že prohlášení komisařky Vestagerové přišlo po odhalení, že "peníze EU proudily do evropských dceřiných společností čínského telekomunikačního giganta. Dosud 10 členských států uvalilo omezení na telekomunikační dodávky, které jsou považovány za rizikové. Komise má nyní v úmyslu zavést další omezení ve všech příslušných programech a nástrojích financování EU, včetně všech částí rámcového programu Horizont Evropa. Zatím však není známo, jaká by byla jejich podoba a od kdy by tyto změny byly uplatňovány.

Dostupné údaje ukazují, že "ve všech rámcových programech EU byla společnost Huawei partnerem v 53 projektech, včetně 28 během programu Horizont 2020, který probíhal v letech 2014–2020. Zmíněné projekty Horizon Europe však představují jen malý zlomek spolupráce, kterou Huawei s evropskými partnery realizuje. Jen v Německu společnost od roku 2006 uzavřela více než 228 výzkumných spoluprací, podle vlastních informací."

Nicméně starší článek Science-Business připomíná, že obavy z technologické špionáže, krádeží duševního vlastnictví a zveřejňování citlivého technologického know-how, zejména toho, které by mohlo prospět čínské armádě, však nejsou nové. Již v roce 2021 předložila Komise významný politický dokument Globální přístup k výzkumu a inovacím, v němž varuje, že Čína je hospodářským konkurentem a systémovým rivalem EU a výzkumné vztahy mezi EU a Čínou by měly být revidovány. Spolupráce s čínskými vědci v oblasti lesního hospodářství a odolnosti, změny klimatu nebo biologické rozmanitosti, potravin nebo udržitelné ekonomiky je zároveň výhodná, slibná a velmi žádoucí pro řešení globálních problémů a panuje přesvědčení, že je potřeba ji zachovat navzdory značným překážkám v administraci těchto projektů, mobilitě vědců, ale i kvůli značnému dohledu čínské vlády nad členy projektů.

 

foto: pixabay

Zasílání aktualit

Přihlásit se k odběru aktualit