Opatření pro podporu kariéry ve výzkumu a posílení ERA
Fri Sep 01 09:30:00 CEST 2023
V polovině července Evropská komise (EK) představila soubor opatření na podporu jednoho z cílů Evropského výzkumného prostoru (ERA), a sice propagování (finančně) atraktivní, stabilní a udržitelné výzkumné dráhy.
Opatření cílí především na udržení či přilákání mladých výzkumníků (early-career researchers) v Evropě/do Evropy a zmírnění prekarity jejich kariér ve vědě a výzkumu.
Jedná se o:
- návrh pro Doporučení komise, které ustanovuje nový společný Evropský rámec pro výzkumné kariéry
- novou Chartu výzkumníků, nahrazující Chartu a kodex pro výzkumníky z roku 2005
- a Evropský kompetenční rámec pro výzkumníky (ResearchComp) s cílem podpořit mobilitu výzkumníků mezi sektory
Evropský rámec pro výzkumné kariéry definuje výzkumníka a tuto profesi a její význam, zlepšuje pracovní podmínky, zabývá se výzkumníky schopnými mezisektorové a mezidisciplinární mobility, férovými kariérními vyhlídkami a cirkulací talentů.
Nová Charta pro výzkumníky staví na předchozí verzi, ale je adresována výzkumníkům, ale i zaměstnavatelům, sponzorům a politikům (tvůrcům politik).
ResearchComp je prvním evropským rámcem stanovuje kompetence, které jsou klíčové pro vědeckou kariéru v každém sektoru, včetně akademického, firemního a průmyslového, ale i ve veřejné správě či pro založení vlastního start-upu. Tento rámec vznikl v rámci Evropského roku dovedností (European Year of Skills). nový web bude podporovat rozvoj výzkumníků skrze cílená školení včetně mikrocertifikátů a bude nabízet možnost sledovat své dovednosti a rozvíjet se, kde je potřeba.
Další kroky?
Jakmile budou přijata Doporučení Komise, EK okamžitě přístoupí k implementaci ResearchComp. již v tuto chvíli však EK přistoupila ke zlepšení stávajících nástrojů jako Euraxess, ERA Talent Platform, RESAVER a observatoře výzkumných a inovačních kariér.
Science/Business však pochybuje o účinnosti těchto opatření, navíc trvalo deset let, než byla přijata a teprve v posledních letech nabrala na obrátkách díky podpoře bývalé komisařky pro výzkum a inovace Mariji Gabrielové a portugalského předsednictví Rady EU v roce 2021. Avšak komentátoři zdůrazňují, že je přesto významný, byť se jedná o politická prohlášení. Monitoring výzkumných kariér umožní sesbírat data o počtu výzkumníků v Evropě a také o jejich pracovních podmínkách, protože doposud se více kladlo důraz na kvalitu výstupů, ale ne těch, kteří je mají připravit.
S odchodem komisařky Gabriel přichází jistá nejistota a není zatím zřejmé, zda tato aktivita bude prioritou i pro novou komisařku-kandidátku Ilianu Ivanovou (více o tento kandidátce v článku Science/Business).
Více informací o jednotlivých opatřeních včetně odkazů na jednotlivé klíčové dokumenty a počiny týkající se výzkumných kariér v rámci ERA naleznete v Tiskové zprávě.
Foto: pixabay