AV ČR realizuje multilaterální spolupráci také prostřednictvím EIG CONCERT-Japan (z angl. The European Interest Group Concert-Japan), mezinárodní společné iniciativy 11 evropských zemí a Japonska zaměřené na podporu, koordinaci a posílení vědy, technologií i inovací. Aktivita EIG CONCERT-Japan navazuje na předchozí projekt typu ERA-NET financovaný v letech 2011–2014 ze 7. rámcového programu EU. Zapojené partnerské organizace se po jeho ukončení usnesly na pokračování v etablované spolupráci i bez finančního příspěvku EU.

Z české strany se na aktivitách v rámci partnerství podílí také MŠMT, díky čemuž je umožněno financování vědeckých pracovníků také z univerzitních pracovišť a dalších výzkumných organizací.

AV ČR se stala členem platformy EIG CONCERT-Japan v roce 2017. V letech 2017–2019 se zapojila do tří výběrových řízení na multilaterální projekty spolupráce. Jejich tématy bylo Efektivní skladování a distribuce energie (Efficient Energy Storage and Distribution), Funkční porézní materiály (Functional Porous Materials) a Chytrý vodní management pro udržitelnou společnost (Smart Water Management for Sustainable Society), v rámci kterého byly vybrány k financování dva projekty z AV ČR – projekt Půdní ekotechnologie pro obnovení akumulace vody v disturbovaných lesích (SoilWater, Soil Eco-Technology to Recover Water Storage in Disturbed Forests) předložený konsorciem s účastí týmu z Biologického centra AV ČR, Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR a Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a projekt s názvem Rámec pro organizační rozhodovací proces při opětovném využívání vody pro inteligentní města (SMART-WaterDomain,Framework for Organisational Decision-Making Process in Water Reuse for Smart Cities) připravený Ústavem výzkumu globální změny AV ČR. Oba týmy jsou financovány MŠMT.

Ve výběrovém řízení vyhlášeném v roce 2020 zastupoval Českou republiku pouze resort školství (tato skutečnost však nevylučovala účast vědeckých týmů z pracovišť AV ČR). Tématem byly Informační a komunikační technologie pro odolnou, bezpečnou a zajištěnou společnost (ICT for Resilient, Safe and Secure Society).

Do výběrového řízení vyhlášeného v roce 2021 se zapojila opět i AV ČR. Jeho tématem byla Udržitelná vodíková technologie jako dostupná a čistá energie (Sustainable Hydrogen Technology as Affordable and Clean Energy). Přehled všech podpořených projektů je k dispozici zde.

Další kolo výběrového řízení bylo vyhlášeno v roce 2022 s tématem Design of Materials with Atomic Precision. Do EIG-CONCERT Japan se zapojilo i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Podmínky každého poskytovatele jsou k dispozici v samotné dokumentaci k výzvě, kterou nalezenete zde.

V roce 2023 proběhlo další kolo výběrového řízení s tématem Solutions for Carbon-Neutral Cities. Stejně jako v předcházející výzvě se zapojilo společně s AV ČR i MŠMT. Podrobnosti o dané výzvě nalezenete zde.

Bližší informace k výzvě i k samotné aktivitě EIG CONCERT-Japan, včetně přehledu zapojených zemí, naleznete na internetových stránkách EIG CONCERT-Japan.

 

Nejnovější 11. společná výzva v roce 2024

11. společná výzva na téma Digitální transformace a robotika v udržitelném zemědělství  je vyhlášena od 14. května 2024, přičemž výzkum by měl být zahájen v první polovině roku 2025.

Návrhy na projekty STI se podávají elektronicky prostřednictvím webového nástroje PT-Outline, který je přístupný na adrese https://concert-japan.eu/open-call/2024/ a to do 23. července 2024.

Do aktivity je mimo AV ČR zapojeno i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT). Navrhovatelé z pracovišť AV ČR si mohou vybrat, zda budou žádat o finanční podporu české části projektu u AV ČR, či MŠMT. Podmínky každého poskytovatele jsou k dispozici v samotné dokumentaci k výzvě. Maximální celková částka, kterou AV ČR podpoří úspěšný tým, je 120 000 EUR na celou dobu řešení projektu (tj. 36 měsíců).

Povinností vědeckého týmu z AV ČR, který si jako poskytovatele finanční podpory zvolí AV ČR, je do 23. července 2024 zaslat na adresu samalova@kav.cas.cz vyplněný formulář "Project Proposal Details".

Podmínky:

Každé projektové konsorcium, které podává žádost, by se mělo skládat alespoň ze 3 způsobilých příjemců (partnerů projektu), z nichž alespoň 1 pochází z Japonska a nejméně 2 ze dvou různých evropských zemí účastnících se společné výzvy.

Nástroj pro vyhledávání partnerů – Partfinder k dispozici zde: https://partfinder.ncbr.gov.pl/. Tento nástroj mohou využít jak projektová konsorcia, která hledají další partnery, tak výzkumní pracovníci, kteří hledají projektová konsorcia, ke kterým by se mohli připojit.

Dříve financované projekty lze vyhledávat zde.

Více informací naleznete na https://concert-japan.eu/pre-announcement-of-11th-call-on-digital-transformations-and-robotics-in-sustainable-agriculture/.

 

 

 

poslední aktualizace 18. 4. 2024