CÍLE OTEVŘENÉ VĚDY

Cílem principu otevřené vědy (open science) je transformovat vědu a výzkum prostřednictvím digitálních nástrojů a sítí, tak, aby byl výzkum otevřenější, globálnější a přístup k datům lepší jak pro výzkumníky, kteří s daty běžně pracují, tak pro širokou veřejnost.

Jedná se o přístup, jakým je výzkum nahlížen a jak jsou jeho výsledky šířeny a který využívá nejnovějších poznatků z oblasti technologií. Je utvářen ruku v ruce s všeobecnou proměnou výzkumného prostředí a společnosti směrem k větší otevřenosti a globální spolupráci.

  • Otevřená věda umožňuje téměř neomezený přístup k výsledkům vědeckého bádání
  • Napomáhá tak efektivněji řešit mj. celou řadu společenských výzev.
  • Usnadňuje a urychluje nejen mezinárodní spolupráci ve výzkumu, ale i vědecké bádání samotné.
  • Podporuje důvěryhodnost vědy

 

OTEVŘENÁ VĚDA V EVROPSKÉ UNII

Evropská komise klade dlouhodobě velký důraz na otevřený přístup k vědě. Již v roce 2016 zahájila iniciativu "European Cloud Initiative – Building a competitive data and knowledge economy in Europe", v níž jsou shrnuty nejdůležitější kroky směřující k implementaci otevřené vědy v celé šíři vědeckého bádání. Komise je toho názoru, že sdílení dat a znalostí co nejdříve ve výzkumném procesu napomáhá také brzkému šíření nejnovějších poznatků. Navíc se do tohoto procesu nezapojují jen vědci samotní, ale i zástupci průmyslu, veřejných orgánů a občanské společnosti. To v konečném důsledku vede ke zvýšení dopadu výsledků vědecké činnosti na společnost, utváření nových inovací i k posílení důvěry občanů ve vědu.

 

HORIZONT EVROPA A OTEVŘENÁ VĚDA

V Horizontu Evropa je povinností výzkumných pracovníků (resp. příjemců finančních prostředků z tohoto programu) šířit výsledky vlastní vědecké práce (data, publikace) prostřednictvím dostupných digitálních nástrojů. Již od Horizontu 2020 platí povinný otevřený přístup pro veškeré recenzované články referující o výsledcích projektu financovaného z rámcového programu. Také v případě výzkumných dat je požadována co největší otevřenost. Data získaná v průběhu projektu je třeba sdílet na základě mezinárodních principů, které EU přijala za své - tzv. FAIR (Findable, Accessible, Interoperable and Re-usable data), a to tak, jak jen je to možné (tzv. princip „as open as possible and as closed as necessary“).

To, jak řešitelé projektů Horizontu 2020 a také Horizontu Evropa s daty nakládají (jak je sbírají, zpracovávají a šíří) je součástí tzv. Data Management Plan (DMP). V Horizontu 2020 byl DMP součástí Open Research Data Pilot a Horizont Evropa na něj navazuje. Pro výzkumné pracovníky z toho vyplývá povinnost zpracovat DMP a řídit se při jeho přípravě principy FAIR.

V souvislosti s velkým množstvím dat, s nimiž vědci pracují a která sdílejí, je i v Horizontu Evropa kladen zvýšený důraz na posílení ochrany práv duševního vlastnictví a autorských práv. Obdobně jako v Horizontu 2020 i v Horizontu Evropa bude i nadále možnost uzavírání licenčních a dalších smluv k ochraně výše uvedených práv.

 

EVROPSKÝ CLOUD PRO OTEVŘENOU VĚDU (EOSC)

Významným nástrojem pro šíření otevřeného přístupu je Evropský cloud pro otevřenou vědu (EOSC, European Open Science Cloud), který umožňuje velké množství výzkumných dat ukládat, spravovat, sdílet a dále je využívat.

Utváření cloudu bylo zahájeno již v roce 2015 na základě návrhu Komise (více k počátkům iniciativy například zde). Prvotním impulzem ke vzniku cloudu byla snaha agregovat všechny dostupné datové infrastruktury v Evropě a utvořit jednotný cloud založený na principech FAIR.

V první fázi, v letech 2018 až 2020, investovala Komise do EOSCu 250 milionů eur. Od roku 2021 je EOSC provozován jako společně programované evropské partnerství v rámci Horizontu Evropa, kombinující finanční závazky na národní úrovni s financováním EU. Jeho struktura je tripartitní: EOSC je řízeno Evropskou komisí, Steering Board, ve které jsou sdruženy všechny členské státy, a EOSC Association, ve které se sdružuje vědecká komunita.

Více o genezi EOSC naleznete v přehledu na stránkách EK.

 

OPEN RESEARCH EUROPE

V rámci snahy o otevřený přístup k publikacím financovaným z evropských prostředků spustila Evropská komise v březnu 2021 novou publikační platformu Open Research Europe, která bude sloužit jako místo pro prezentaci výsledků výzkumu podpořeného z rámcového programu Horizont Evropa a předchozího Horizontu 2020.

Publikování na platformě bude dobrovolné a umožní řešitelům projektů zveřejňovat výsledky výzkumu ihned v režimu otevřeného přístupu a bez dalších nákladů.

Další informace o platformě jsou uvedeny v tiskové zprávě Evropské komise.

 

OPEN SCIENCE a KNIHOVNA AV ČR

Knihovna AV ČR nabízí skrze své webové stránky Open Science specializované informace pokrývající problematiku Open Science, Open Access a Open/Fair Data z informačního, praktického pohledu. Nabízí také konzultace pracovištím AV ČR ve věci:

  • plnění Open Science požadavků jednotlivých poskytovatelů finanční podpory.
  • nastavení interních datových a publikačních politik.
  • tvorby a správy data management plánů.
  • výběru nejvhodnějšího repozitáře pro ukládání výzkumných dat.

Knihovna AV ČR také zajištuje provoz a rozvoj 1) institucionálního repozitáře AV ČR – ASEP, 2) repozitáře pro Open Access publikace, 3) repozitáře pro uložení výzkumných dat.

Jako další zdroj informací o Open Science v českém prostředí může sloužit web Asociace knihoven vysokých škol ČR https://openaccess.cz, její pracovní skupina iniciativy otevřeného přístupu však ukončila svou činnost a obsah webu je aktuální k 31. 1. 2021.

 

poslední aktualizace 23. března 2023