Zahlavi

III. pilíř: Inovativní Evropa

Evropská inovační rada

Evropská inovační rada (EIC, European Innovation Council) byla spuštěna v roce 2017 v pilotním režimu, a zastřešila tak dosud existující nástroje na podporu inovací. Od roku 2021, tedy od zahájení rámcového programu HEU, EIC funguje v plném rozsahu.

Cílem EIC je učinit z Unie jedno ze světově nejatraktivnějších míst pro rozvoj inovací a podnítit evropskou konkurenceschopnost. EIC by měla napomoci identifikovat, rozvinout a uvést na trh zejména průlomové a disruptivní inovace, radikálně odlišné od existujících produktů a služeb. Zároveň by měla sloužit jako prostředek pro rozvoj a růst inovativních firem (především start-upů a malých a středních podniků).

EIC disponuje dvěma hlavními nástroji: Accelerator a Pathfinder, přičemž každý z nich je navržen pro jiný typ inovátorů.

EIC Pathfinder

EIC Pathfinder je určený pro výzkumníky a technology, kteří mají vizi nové přelomové technologie. Žadatelé mohou na realizaci svého záměru získat až 4 mil. EUR (100 % nákladů). Projektové žádosti musí mít interdisciplinární povahu a nabízet radikálně nový pohled. Mezi hodnotící kritéria rovněž patří potenciál projektu vytvořit nové trhy a jeho sociální a ekonomický dopad. Výsledná podpora je poskytována prostřednictvím grantu.

EIC Accelerator

EIC Accelerator je zacílený na start-upy, malé a střední podniky a podnikatele. Má napomoci rozvoji jejich vysoce rizikových projektů. Žadatelům, jejichž plánované aktivity mají TRL v rozmezí 6-8, je udělována podpora formou grantu (až 2,5 mil. EUR, max. do výše 70 % nákladů). Od TRL 8 je udělováno pouze smíšené financování kombinující grant a equity (tj. investici do základního kapitálu do výše 15 mil. EUR).

Více informací je dostupných na webu Evropské komise.

Evropský inovační a technologický institut

EIT (z angl. European Institute of Innovation and Technology) je nezávislým institutem EU na podporu inovací. EIT funguje prostřednictvím integrace tzv. znalostního trojúhelníku, tedy průmyslové, výzkumné a vzdělávací sféry. Tato partnerství, zvaná znalostní a inovační společenství (KICs, Knowledge and Innovation Communities), se zaměřují na specifické globální výzvy jako klimatické změny, potraviny, zdraví atd. V současnosti existuje 8 takových partnerství. V programovém období 2021-2027 by měla být spuštěna dvě další KICs, jedno zaměřené na kulturní a kreativní průmysl, druhé prozatím není specifikované.

EIT podporuje rozvoj inovačních produktů a služeb, napomáhá se založením nových společností a trénuje a školí novou generaci podnikatelů.

Podrobné informace jsou k nalezení na webu EIT.

Evropské inovační ekosystémy

Jedná se o nástroj, který má za cíl zlepšit fungování inovačního prostředí napříč EU, a to prostřednictvím podněcování spolupráce, vytváření sítí a výměny dobré praxe mezi poskytovali podpory v oblasti inovací.

K aktivitám podporovaným v rámci této části HEU patří mj. EIC Fórum. Jde o platformu, která sdružuje veřejné orgány a instituce zodpovědné za inovační politiky a programy v členských státech EU a přidružených zemích a napomáhá jejich vzájemné koordinaci a propojování.

Dále mohou být z této části rámcového programu spolufinancovány inovační programy provozované na místní, regionální či národní úrovni. Rovněž budou finančně podporovány společné programy pro mentoring, koučink a další podpůrné služby poskytované inovátorům.