BREXIT
Brexit
Zástupci Evropské komise a Spojeného království (dále jen UK) se po intenzivních jednáních dne 24. 12. 2020 dohodli na podmínkách budoucího partnerství mezi UK a EU po tzv. brexitu, tj. vystoupení UK z EU, který nastal 31. 12. 2020. Ke dni 31. 12. 2020 vypršelo přechodné období, kdy bylo UK stále vázáno evropskou legislativou. Od 1. 1. 2021 tak UK pozbylo svých práv a povinností, které mělo jako člen EU.
Pro vědu a výzkum to znamená, že UK přestalo být zemí, které náleží mj. plná účast na rámcových programech EU či EURATOMu za podmínek, jaké mají členské státy EU. Dohoda mezi EU a UK zavazuje obě strany k dalšímu jednání o přidružení UK k rámcovému programu (aktuálně Horizontu Evropa) formou asociované dohody. Z toho vyplývá, že se vědci se sídlem v UK budou moci účastnit programu stejným způsobem jako jejich kolegové v EU – například ucházet se o prestižní granty ERC, MSCA a většiny EIC (výjimku tvoří Equity fond Acceleratoru). Dohoda o asociaci také stanoví, zda se britští partneři mohou stát koordinátory projektů Horizontu Evropa a britští výzkumníci jejich hodnotiteli. S tím je spojena i povinnost UK zaplatit finanční příspěvek do evropského rozpočtu pro možnou účast britských partnerů v rámcových programech. Již probíhající spolupráce unijních a britských partnerů uzavřená před 1. 1. 2021 může i nadále pokračovat; ale pro účast v Horizontu Evropa již budou pro UK platit podmínky, které stanoví dohoda o přidružení k programu.
Podmínky víc než 1200 stran dlouhé originální dohody jsou ve stručnosti popsány na webu Science-Business a také na portále Vědavýzkum.
Plný text dohody z 24.12.2020.
Vyjednávání o přidružení (asociaci)
Po více než dvou letech vyjednávání, nejprve o severoirském protokolu a poté o tom, kolik Spojené království zaplatí do programu Horizont Evropa, se rozhovory dostaly do slepé uličky. Britská vláda tvrdí, že zpoždění je způsobeno postojem EU. V srpnu 2022 dokonce vláda UK požádala o mezinárodní arbitráž kvůli údajnému zdržování a politizaci přidružení ze strany EU.
V dubnu 2023 spustila britská vláda alternativní program Pioneer. Nebylo však jisté, zda bude probíhat současně, protože jeho přijetí vědeckou a výzkumnou komunitou bylo nejednoznačné.
8. června 2023 vláda UK oznámila prodloužení podpory poskytované britským žadatelům z programu Horizont Evropa (viz související pokyny UKRI pro Horizont Evropa) do konce září 2023, tj. o další tři měsíce, protože k dohodě o přidružení nadále nedošlo, vyjednávání trvají. Prodloužení se vztahuje na "všechny výzvy programu Horizont Evropa, které budou uzavřeny do 30. září 2023". "Způsobilí a úspěšní žadatelé o program Horizont Evropa obdrží plnou hodnotu svého financování ve své hostitelské instituci ve Spojeném království po celou dobu trvání svého grantu." (v: UK Gov Press Release).
Dohoda o přidružení (asociaci) k Horizontu Evropa a programu Copernicus
Po 7 letech vyjednávání a uzavření předběžné dohody 7. 9. 2023, Rada EU a Spojené království (UK) schválila 15. 11. 2023 dohodu o účasti UK na programu Horizont Evropa (HE) a Copernicus.
Od 1. 1. 2024 se tak britští vědci budou smět opět účastnit projektů financovaných z rámcového programu Horizont Evropa a z programu Copernicus (tento program pro dálkový průzkum Země je koordinovaný a řízený Evropskou komisí ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou), také budou mít přístup ke službám EU v oblasti pozorování a sledování vesmíru.
Chronologii celého vyjednávání popisuje článek Science/Business, ale i web Rady EU.
Nejtěžší byla vyjednávání o korekčních mechanismech v případě, že UK bude čerpat víc, než dostane, či naopak. Výsledný mechanismus - Spojené království začne dostávat náhradu, pokud vloží o 16 % více, než dostane. Bude však muset začít platit Komisi, pokud dostane o 8 % více, než do ní vloží - není férový v tom smyslu, že v případě Izraele je kupříkladu v obou směrech stejný.
Důvody, proč se UK odmítlo přidružit k experimentálnímu fúznímu reaktoru ITER, jehož stavba pokračuje na jihu Francie, a k Euratomu byly pouze politické, členské státy si však přejí, aby se UK přidružila i k těmto programům a projektům.
Oficiální tiskové zprávy naleznete zde.
Možnosti pobytu českých vědců ve Spojeném království a britských vědců v EU
S 31. 12. 2020 končí volný pohyb osob mezi EU a UK. Všeobecně občané EU, kteří přijedou do UK za účelem studia nebo práce, budou podléhat novým imigračním pravidlům. Dle podmínek výstupové dohody budou rozdílná pravidla aplikována na ty, kteří do 31. 12. 2020 v UK pobývali. Do 30. 6. 2021 mohou požádat o migrační status „EU settled status/pre-settled status“, jež jim umožní i nadále využít práv občanů EU v takovém rozsahu, jako měli v době členství UK v EU. Budou-li v UK občané EU pracovat, vztahuje se na ně vízová povinnost (více viz web MZV ČR).
Obdobně i britští vědci, kteří přijedou do EU za účelem pobytu na více než 90 dní, potřebují vízum.
Vysokoškolské studium ve Spojeném království po brexitu
Po ukončení přechodného období dne 31. 12. 2020 bude občanům EU a UK, kteří do tohoto data v UK, resp. EU, pobývali za účelem VŠ studia, zachována jejich dosavadní práva spojená s jejich pobytem v EU, resp. UK. V případě nástupu studentů z EU v UK na VŠ v akademickém roce 2021/2022 se však pravidla mění a pro občany EU se např. zvyšuje školné na VŠ a studenti pozbývají řady výhod, které měli v době členství UK v EU. Je to však odvislé od toho, zda pobývali v UK před 31. 12. 2020, či tam přesídlili až poté (více viz web MŠMT). Pokud jde o mezinárodní výměnné pobyty, UK se od ledna 2021 programu Erasmus+ nebude účastnit. Předeslalo ale, že od září 2021 spustí svůj vlastní program pro studenty s názvem Turing Scheme, což je iniciativa ve výši 100 mil. liber, která podle britské vlády bude globálnější a zaměří se také na studenty ze znevýhodněných oblastí. (Domovská stránka Turing Scheme).
Další informace ohledně cestování, pobytu, studia či práce v UK:
- Travel or do business in Europe: Brexit guidance - GOV.UK (www.gov.uk)
- Vztahy se Spojeným královstvím (europa.eu)
poslední aktualizace 18. prosince 2023