Horizont Evropa
Rámcové programy EU jsou nástrojem EU pro podporu rozvoje vědecko-výzkumného bádání na mezinárodní úrovni a pro následnou aplikaci vědeckých poznatků do praxe. Horizont Evropa (dále jen HEU) je v pořadí již 9. rámcový program pro výzkum a inovace, který běží v období let 2021 až 2027.
Evropské instituce (Evropská komise, Rada EU a Evropský parlament) začátkem prosince 2020 dosáhly politické shody na legislativním dokumentu ustavujícím HEU a na vnitřní distribuci finančních prostředků alokovaných na rámcový program. Paralelně byl připravován první Strategický plán, který vymezuje, na jaké strategické cíle mají být finance v letech 2021-2024 investovány, a poskytuje vodítka pro vypracování pracovních programů i samotných výzev pro toto období. Dokument vytyčuje cíle, kterých se má dosáhnout v rámci tzv. klastrů II. pilíře HEU „Globální výzvy a konkurenceschopnost evropského průmyslu“, kde jsou priority určovány tzv. top-down a reflektují širší politické cíle EU. Novinkou v HEU budou tzv. mise. Součástí bude i Evropská rada pro inovace (EIC), jejíž pilotní testování proběhlo v předchozím rámcovém programu Horizontu 2020. Posílena budou Evropská partnerství a mezinárodní spolupráce s třetími zeměmi. Stabilní součástí zůstává ERC, Akce Marie-Sklodowské Curie a podpora výzkumných infrastruktur.
Co do rozpočtu, schváleného v prosinci 2020 ve výši 95,5 mld. EUR v běžných cenách (včetně 5 miliard EUR pocházejících z dočasného fondu obnovy Next Generation EU, který má napomoci vyrovnat se s důsledky pandemie covidu-19), je HEU dosud nejambicióznějším rámcovým programem. O finanční prostředky zde mohou žádat jak výzkumní pracovníci, tak zástupci podniků, veřejných institucí, neziskového sektoru a občanské společnosti. Výzvy k předkládání projektových návrhů společně s pracovními programy pravidelně zveřejňuje Evropská komise na webových stránkách Funding & Tender Opportunities Portal.
Struktura Horizontu Evropa
Program Horizont Evropa je členěn do tří hlavních částí, tzv. pilířů: